Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

3D printer filaments isolated on white background. 3D illustration.

W ramach projektu Laboratoria przyszłości szkoły otrzymały fundusze na zakup drukarek 3D. Ze względu na powszechność, a co za tym idzie dostępność i cenę urządzeń, będą to maszyny drukujące w technologii FDM.

Technologia FDM (ang. Fused Deposiotion Modeling) znana także, jako FFF (ang. Fused Filament Fabrication), to wszechstronna technika druku 3D, której cechą charakterystyczną jest roztapianie i wytłaczanie materiału podanego w formie żyłki (filamentu) z głowicy drukującej.

Filament ma postać nawiniętej na szpulę żyłki przeważnie o masie 1 kg. Na rynku filament występuje w trzech średnicach: 1,75 mm, 2,85 mm i 3 mm i dlatego kupując go należy sprawdzić wcześniej, jaką średnicę obsługuje nasza drukarka. W szkole prawie zawsze będzie to filament 1,75 mm, co na 1kg materiału daje ponad 300 metrów długości.

Wybór filamentów na rynku jest naprawdę bardzo duży, więc w tym względzie nie musimy iść na żadne kompromisy i można wybrać taki, który zaspokoi nasze potrzeby, jednak zanim rozpoczniemy swoją przygodę z drukarkami 3D musimy dokładnie poznać materiały, jakich można użyć do drukowania i jakie są różnice między nimi.

 

PLA

PLA (Polilaktyd), czyli kwas mlekowy, jest wytwarzany przede wszystkim z takich materiałów jak mączka kukurydziana. Jest to filament w pełni biodegradowalny i najczęściej będziecie używali go do drukowania w waszych szkołach. Ze wszystkich rodzajów filamentów jest najtańszy na rynku.

Temperatura głowicy: 180 - 220oC. Nie wymaga podgrzewanego stołu, choć zaleca się jego grzanie w przedziale 40 – 60oC. W czasie wydruku zaleca się także chłodzenie wydruków i to nawet intensywne. W postprocessingu nie wchodzi w reakcję z acetonem i do wygładzania powierzchni trzeba użyć papieru ściernego o różnych gradacjach, szpachli do tworzyw sztucznych i malowania. Elementy wydrukowane z PLA można sklejać ze sobą przy użyciu kleju cyjanoakrylowego, np.: Kropelka, Super Glue.

Zalety PLA:

- niska temperatura topnienia,

- łatwy w drukowaniu, 

- nie wymaga podgrzewanego stołu,

- nie wydziela nieprzyjemnego zapachu,

- niski skurcz, dzięki czemu w czasie stygnięcia drukowanego modelu nie występują pęknięcia i odkształcenia

- duża sztywność i twardość

Wady PLA:

- wydruki miękną i deformują się w temperaturze ok. 70oC

- kruchość

- bardzo często wymaga mocnego chłodzenia wydruku

- trudne do usunięcia podpory

- pracochłonny postprocessing

 

ABS

ABS (Akrylonitrylo-Butadieno-Styren) jest bardzo często stosowanym tworzywem na świecie. Produkuje się z niego obudowy elektroniki, wyposażenie wnętrz samochodów, sprzętów AGD, akcesoriów sportowych i jeszcze wielu, wielu innych.

Niestety ABS jest filamentem dość trudnym w drukowaniu i nie zaleca się rozpoczynania nauki od tego tworzywa. Głównym problemem jest jego duży skurcz i podatność na pękanie w czasie stopniowego wychładzania podczas wydruku. Istnieją czynności, które pozwalają częściowo zniwelować te problemy, jednak jest to materiał, który wymaga sporego doświadczenia. Drukowanie ABS-em powinno odbywać się w drukarce z zamkniętą komorą roboczą przy temperaturze głowicy 230 – 260oC, temperaturze stołu ok. 90 – 100oC i bez chłodzenia wydruku lub z minimalnym nadmuchem. Za to jest bardzo przyjazny w postprocessingu, ponieważ wchodzi w mocną reakcję z acetonem. Powierzchnie można wygładzić przecierając model pędzelkiem z acetonem lub zastosować kąpiel w oparach acetonu. Należy jednak pamiętać, że aceton jest wysoce łatwopalny i praca z nim wymaga ostrożności i dobrze wentylowanego pomieszczenia.

Elementy wydruków można łączyć ze sobą samodzielnie wykonanym gęstym sokiem ABS. Sok ABS, to substancja powstała z rozpuszczenia kawałków filamentu ABS w acetonie.

Zalety ABS:

- dobry materiał konstrukcyjny,

- wytrzymuje wyższe temperatury niż PLA,

- jest stosunkowo twardy, ale bardziej elastyczny niż PLA,

- łatwy w obróbce (także papierem ściernym),

- bardzo łatwe usuwanie suportów, brimów i raftów.

Wady ABS:

- duży skurcz,

- podczas drukowania wrażliwy na warunki otoczenia (przeciągi, powiewy),

- wydziela nieprzyjemny zapach w czasie drukowania,

- wrażliwy na wilgoć (zawilgocony filament ABS nie nadaje się do drukowania.)

 

PET-G

Jest uniwersalnym filamentem, który może stanowić alternatywę dla PLA, eliminując jego wszystkie wady i nie powinien stwarzać problemów w eksploatacji z większością drukarek 3D, jednak przed rozpoczęciem pracy z tym filamentem należy sprawdzić, czy drukarka 3D obsługuje taki materiał. Drukuje się nim równie łatwo jak PLA, a przy tym jest o wiele twardszy i wytrzymuje wyższe temperatury. Wydrukowany model gwarantuje pełną wodoodporność powierzchni, jest dość odporny na zarysowania, a podczas drukowania, PETG pozostaje bezwonny i nietoksyczny. Powierzchnia gotowych modeli jest błyszcząca. Temperatura głowicy drukującej mieści się w przedziale 220 – 250oC, a stołu roboczego ok. 80oC.

PETG jest idealny do drukowania modeli przepuszczających światło.

 

Materiały gumopodobne np. TPU lub FLEX

Są to materiały, które w dotyku przypominają gumę. Bardzo przydatne do drukowania elastycznych elementów, jednak wymagają trochę doświadczenia. Ponad to materiałem elastycznym możemy drukować tylko na drukarkach z systemem podawania filamentu direct drive. System Bowden jest w tym przypadku wykluczony.

W zależności od użytego materiału drukowanie wymaga temperatury głowicy w przedziale 190 – 230oC, a w niektórych przypadkach nawet 250oC. Stół może osiągać temperaturę ok. 40 – 50oC, choć są odmiany tego materiału, które wcale nie wymagają podgrzewania stołu. Drukowanie materiałem elastycznym jest dość czasochłonne i często odbywa się z prędkościami rzędu 20 mm/s. Należy unikać wydruków z suportami, a wydruki są trudne do oczyszczenia z wszelkiego rodzaju nitek.

Wydruki z takiego filamentu są odporne na niskie temperatury (nawet -40oC), a przy próbach na zrywanie rozciągają się do 500%.

 

Na rynku jest jeszcze wiele innych materiałów do drukowania w technologii FDM. Bardzo ciekawe efekty uzyskuje się z filamentów drewnopodobnych i metalicznych, które są kompozytami PLA i stosunkowo łatwo daje się nimi drukować nawet bardziej skomplikowane modele. Jest także NYLON, który jest jednym z najbardziej wytrzymałych filamentów dostępnych na ten typ drukarek 3D i jednocześnie jest jednym z najtrudniejszych tworzyw, a drukowanie nim jest bardzo wymagające. Drukarka musi mieć zdolność rozgrzania dyszy do 270oC, a stołu do 120oC. Kolejnym problemem będzie bardzo duża absorbcja wilgoci, dlatego należy go przechowywać ten materiał w szczelnie zamkniętym pojemniku, a przed drukowaniem suszyć.

Bez względu na rodzaj materiału, jakim będziemy chcieli drukować, koniecznie musimy sprawdzić, czy producent naszego modelu drukarki 3D dopuszcza stosowanie wybranego materiału, a jeżeli tak to parametry drukowania koniecznie musimy dobierać sugerując się zaleceniami producenta danego filamentu.

Krzysztof Fortuna

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Przedstawiamy Wam pełną realizację modelu 3D. Od zaprojektowania po wydrukowanie elementów i cały post processing, czyli oczyszczanie, szlifowanie, sklejanie, malowanie i montaż.
Dzięki programowi Laboratoria przyszłości już za chwilę także Wy będziecie mogli takie projekty realizować w Waszych szkołach.
Do dobrego efektu końcowego niezbędna jest także dobra drukarka 3D ze wsparciem specjalistów od edukacji i z dobrym zapleczem serwisowym. Tutaj możemy Wam polecić drukarkę Flashforge ADVENTURER 4 ze EduWsparciem od Vision Distribution
Statuetkę zaprojektował i wykonał nasz specjalista i jednocześnie nauczyciel, który druk 3D w szkole wdrożył już kilka lat temu, pan Krzysztof Fortuna
 
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Zerknij na ten materiał, a zobaczysz, że to proste.
Materiał przygotowany przez nauczyciela, który pracuje w szkole z drukiem 3D już od kilku lat.
Już wkrótce zaprosimy Was na webinaria, na których będziecie mogli zadać mu pytania o wykorzystanie tej technologii w edukacji.
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

 

Nowoczesna, niezawodna, bezpieczna i innowacyjna.
 
Dostępna od ręki !!!
 
Natychmiastowa realizacja zamówienia.
 
Obudowa dydaktyczna z systemem EduWsparcie Vision 3D.
 
Wdrożenia i szkolenia prowadzą nasi trenerzy i doświadczeni nauczyciele, a profesjonalny serwis zapewniają nasi inżynierowie.
 
Setki realizacji w szkołach na terenie całego kraju.
W 100% spełnia wymagania programu Laboratoria Przyszłości
 
Chcesz wyposażyć swoją szkołę w profesjonalny sprzęt?
Zadzwoń do nas: 
Vision Distribution, 62-800 Kalisz, ul. Widok 53a,
tel: +48 62 741 46 36
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

druk3dwszkole

 

Interesuje Cię druk 3D?
Chcesz wiedzieć jak wdrożyć go do szkoły?
Nie radzisz sobie z drukarką 3D?
Potrzebujesz wsparcia?
A może jesteś beneficjentem programu Laboratoria Przyszłości ?
 
W takim razie zapraszamy na FB do naszej nowej grupy!
Artykuły, newsy, filmiki, instrukcje, oprogramowanie, webinary i szkolenia.
Tu dowiesz się wszystkiego w temacie wykorzystania druku 3D w procesie edukacji.
 
Od tej pory nie przeoczysz żadnej informacji.
 
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
adventurer4 1
 
Do niedawna drukarki 3D w szkołach, a zwłaszcza w szkołach podstawowych, to była raczej rzadkość. Owszem, w niektórych szkołach pojawiał się pojedyncze sztuki takich urządzeń, jednak tylko w nielicznych nauczyciele potrafią je obsługiwać i starają się tą technologią zainteresować swoich uczniów. Gdyby rozejrzeć się dokładniej, to w naszym kraju można odszukać już takie perełki, gdzie zaangażowany nauczyciel utworzył szkolną pracownię druku 3D z prawdziwego zdarzenia, ale tego typu przykłady opiszemy w następnych artykułach.
 
Dziś nadszedł czas wielkiej rewolucji. W ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI każda szkoła, która zgłosiła swój udział, zobowiązana jest zakupić urządzenie drukujące w technologii 3D. Jak grzyby po deszczu powstały firmy oferujące modele słabej jakości i tym samym wątpliwej przydatności dla edukacji, a dyrektorzy stanęli przed koniecznością wyboru odpowiedniego sprzętu do swojej szkoły, który musi spełnić wiele wymagań. Sprzętu, który powinien być wysokiej jakości, ze sprawną obsługą serwisową, ale co najważniejsze, z bogatą i precyzyjnie przygotowaną bazą dydaktyczną, która pomoże nauczycielom wkroczyć w świat modelowania i drukowania w 3D.
 
Taką pełną ofertę otrzymacie Państwo właśnie od naszej firmy.
 
Vision Distibution od wielu lat pracuje na rzecz szeroko rozumianej edukacji i specjalizuje się w realizacji największych i najbardziej wymagających projektów dla szkół.
 
Drukarka 3D Flashforge Adventurer 4 ze wsparciem dydaktycznym i szkoleniowym,
to naszym zdaniem najlepsza oferta na rynku.
Naszą wizytówką jest profesjonalna opieka techniczna, dydaktyczna i serwisowa oraz pełne wsparcie dla szkolnego koordynatora wyznaczonego przez dyrektora szkoły.
 
Ponadto pakiet zawiera:
- cykliczne webinaria z obsługi drukarki 3D, a w tym spotkania, na których przedstawimy sposoby rozwiązywania problemów technicznych,
- webinaria Q&A, na których nasz doświadczony specjalista odpowie na pytania związane z drukiem 3D,
- filmy szkoleniowe z obsługi drukarki 3D,
- filmy instruktażowe z podstaw modelowania,
- scenariusze lekcji z podziałem na kategorie wiekowe,
- dostęp do kilkuset modeli 3D do wykorzystania na zajęciach,
- specjalnie przygotowaną pod oferowaną drukarkę bazę gotowych do wydruku modeli 3D,
- przesyłane w formie newsletterów ciekawostek dotyczących druku 3D w Polsce i na świecie.
 
Już wkrótce zaproponujemy certyfikowane kursy przygotowujące nauczycieli do pracy z technologią 3D, na których w trybie stacjonarnym nauczyciele pod okiem doświadczonych edukatorów nauczą się praktycznie wdrażać i stosować druk 3D w szkole.
 
Nie wysyłamy sprzętu do szkół kurierem i nie zostawiamy Was samych. Dostarczamy sprzęt osobiście, a nasi inżynierowie od samego początku zaopiekują się Państwa szkołą. Wypakują sprzęt, uruchomią, skonfigurują, przeprowadzą wstępne szkolenie i wykonają wydruk testowy tak, aby mieć pewność, że sprzęt jest sprawny i gotowy do działania już w dniu dostawy.
 
Czyż nie tak powinna wyglądać profesjonalna obsługa?
 
Wsparcie, które oferujemy i oprawa dydaktyczna pozwoli szybko zorganizować zajęcia z modelowania i druku 3D w Państwa placówkach, a kompleksowa wiedza, jaką się z Wami podzielimy spowoduje, że Wasza szkoła będzie jeszcze bardziej innowacyjna, a uczniowie nabędą kompetencje, które pozwolą im łatwiej wkroczyć na rynek pracy i wykorzystać swoją życiową szansę.
 
Jeśli druk 3D w szkole, to tylko z Vision Distribution!

Jesteśmy dystrybutorem znanych, cenionych marek.
Oferujemy szeroki wachlarz rozwiązań multimedialnych
dla placówek edukacyjnych, administracyjnych, przedsiębiorstw.

MONITORY INTERAKTYWNE | TABLICE MULTIMEDIALNE | WIZUALIZERY | PROJEKTORY

INFORMACJE TELEADRESOWE

Zapraszamy do zakładki "kontakt", bezpośrednie numery telefonów do przedstawicieli handlowych, biura jak i formularze ułatwią Państwu kontakt

WSPARCIE TECHNICZNE

Nasz dział serwisowy jest do Państwa dyspozycji, prosimy skorzystać z formularza kontaktowego w celu szybkiej reakcji z naszej strony

STREFA
DEALERA

Zapraszamy do działu przeznaczonego tylko dla naszych Kontrahentów. Dostęp tylko po zalogowaniu. Informacja bezpośrednio w naszym biurze. 

REJESTRACJA PRODUKTU

Zarejestruj produkt zakupiony w naszej firmie lub u naszego Dealera - dzięki temu uzyskasz dodatkowe korzyści.

Go to top